top of page

קצת הגיגים-דברים שבא לי לשתף אתכם

             הגב שלי ואיך ולמה הגעתי ליוגה

אני רוצה לספר לכם איך הגעתי ליוגה. תמיד סבלתי מכאבי גב. בגיל ההתבגרות אובחנה אצלי עקמת קלה בגב ולאחר שילדתי את ביתי השניה אבחנו אצלי פריצת דיסק בגב התחתון. מי שסובל מכאבי גב מבין על מה אני מדברת. ולמי שלא... כאבי הגב הם לא קלים ולעיתים הכאב מוקרן לרגליים כך שיש כאבים גם ברגלים (אני לא נחשבת למקרה קשה). הרופא המליץ על זריקה לנטרול העצב אבל זה הפחיד אותי. אז ניסיתי את כל שאר האפשרויות... בהתחלה החלפתי את המזרן הישן, ניסיתי לישון בכל מיני תנוחות מומלצות (כריות בין הרגליים וכו'), במקביל הלכתי לפיזיותרפיה, עברתי טיפולים בעזרת גלי רדיו, דיקור סיני, זריקות וולטרן, טרמדקס. שום דבר לא עזר. הסבל היה נוראי, לא ישנתי בלילות והשתדלתי לא לקחת הרבה משככי כאבים כדי לא להתמכר, לסבול מתופעות הלוואי שלהם וכדי שיימשיכו להיות יעילים לימים קשים יותר. לאורך כל השנים התאמנתי באופן קבוע בחדר כושר ויום אחד התחיל שם חוג יוגה. לא חשבתי לרגע להיכנס לשיעור. עשיתי פילאטיס ולא נראה לי שיש הבדל מהותי בין הדברים. מנהל חדר הכושר ניסה לשכנע אותי אבל לא הסכמתי. בסוף הוא הצליח לשכנע אותי להשתתף בשיעור ומאז הכל הסטוריה. ההשפעה של תרגול היוגה הייתה מידית. אז נכון, הבעיה לא נפתרה ופריצת דיסק היא פריצת דיסק אבל מאז אני ישנה בלילות, לא חושבת על שימוש במשככי כאבים ובנוסף למדתי להשתמש בגוף שלי בצורה יותר נכונה, לעשות עם הגוף דברים מיוחדים שלא עושים כל יום וקיבלתי בונוס – נפש רגועה יותר. ליוגה יש השפעה נהדרת על הגוף והנפש. צריך רק למצוא את הגישה ואת המורה המתאימים.  אז לא לפחד לנסות!

 

 

 

 

 

רובינו הגענו ליוגה כי חיפשנו שיעור ספורט או התעמלות. רצינו דרך כלשהי כדי להפעיל את הגוף שלנו ולשמר ולשפר את היכולות הפיזיות שלנו.  כשמתחילים לתרגל יוגה אנו חשים שזה לא רק ספורט, כאילו נגלה לעינינו עולם חדש עם שפה זרה. אכן כך, היוגה הינה זרה לנו כמעט בכל הבטיה. 

בתרגול היוגה אנחנו מבצעים כל מיני דברים עם הגוף שאת רובם לא עשינו מעולם ואת חלקם אולי עשינו כשהיינו ילדים. תנוחות מוזרות עם האצבעות (מודרות), תנוחות עם כל הגוף (אסאנות), נשימות מוזרות (פראניאמה), ישיבה רגועה עם מיקוד, ריכוז ושקט (מדיטציה).

 

לאט לאט אנחנו מתחילים להכיר את השפה הזו והדברים הופכים להיות טבעיים וחלק מאיתנו.  

על ידי תרגול היוגה אנו משפרים את יכולותינו והופכים להיות גמישים יותר, חזקים יותר, ממוקדים יותר, נינוחים יותר.

בקיצור, הכל נהיה יותר טוב.

אנחנו רק צריכים למצוא את המורה שמתאים לנו  שיעביר לנו שיעורים שמהם נצא בהרגשה טובה.

                           

 

 

 

במשך שנים התנדבתי בשיקומון של יד שרה ברעננה והעברתי שם שיעורי יוגה. בשיעורים אלו משתתפים אנשים שסובלים ממגבלויות  שונות - עברו ארועים מוחיים, חולים בטרשת נפוצה,  עברו תאונות קשות. חלקם יושבים בכסאות גלגלים, משותקים ביד או ברגל או בשניהם אבל כולם עושים יוגה. בשיעור אנו מבצעים תרגול מדיטציה, נשימות (פראניאמה), תנוחת (אסאנות), תנוחות עם אצבעות הידים (מודרות) איסוף שרירי רצפת האגן (מולה-בנדה) והרפיה. התרגול מתבצע על כיסא וכל אחד עושה כפי יכולתו. 

תגובות המתרגלים לתרגול מדהימות ומרגשות. תרגול היוגה נתן להם כלים להתמודד עם קשיים בחיי היום-יום שלהם ובהחלט שיפר את איכות חייהם. כל אחד מהמתרגלים עושה יוגה.

בשנת 2018 התנדבתי בפרוייקט "תמורות" של בי"ח לב-השרון ותרגלתי יוגה עם נוער.זו היתה חוויה מעשירה ביותר.

 

כל אחד יכול לעשות יוגה!

 

מידי פעם כשאני משוחחת עם אנשים על היוגה, הם אומרים לי "יוגה זה לא בשבילי","אני לא גמיש", "אני לא שאנטי",

אז אם זה לא בשבילם אז בשביל מי היוגה?

יוגה היא לכולנו, זה כלל לא משנה מה היכולות הפיזיות שלנו ואם אנחנו גמישים או לא. 

יש הרבה גישות ביוגה ולכל אחת מהן יש את היחודיות שלה. יש גישות דינמיות, גישות רגועות, גישות מאתגרות מבחינת גמישות, גישות מדיטטיביות ועוד.

כל אחד יכול לעשות יוגה!

הרעיון המרכזי ביוגה הוא להשאיר את האגו מחוץ לתרגול.

כל אחד עושה כפי יכולתו. 

אז נכון , זה כייף להצליח לבצע אסאנה (תנוחה) מסובכת אבל זה לא הרעיון המרכזי. 

 

 

חכם יוגי אמר פעם - "אם אתה יכול לנשום אתה יכול לעשות יוגה"

יוגה היא דרך להפעיל את הגוף והנפש.

על ידי תרגול יוגה אנו משפרים את יכולותינו והופכים להיות גמישים יותר, חזקים יותר, ממוקדים ונינוחים יותר. 

בקיצור - הכל יותר טוב.

אנחנו צריכים למצוא את המורה המתאים לנו.

ומיהו המורה המתאים לנו? 

איך אנחנו יודעים שמצאנו את הגישה והמורה המתאימים לנו?

במהלך השיעור אנחנו צריכים לחוש שאנחנו מפעילים את הגוף באופן שאנחנו מתאמצים אך לא מתוסכלים מכך שלא הצלחנו לבצע את התנוחות כראוי ולא עמדנו בקצב של המורה. לעיתים איננו עומדים בקצב ולא מבצעים את התנוחה במדוייק אך התחושה היא שאנחנו מתקדמים ולא מידרדרים. אנחנו צריכים לאמץ את הגוף וליצור שקט בראש. אנחנו צריכים לסיים את השיעור עם שלווה, נינוחות, שקט, וללא כאב.

אתם מוזמנים לבוא ולהתנסות.

 

 

האל שיווה רישיקש הודו
רישיקש הודו
יוגה וכאבי גב
bottom of page